yaşlanmayı geciktirmek

Yaşlanmayı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Son zamanlarda özellikle şehirleşmenin getirdiği aşırı yoğunluk hava kirliliği yiyecek kalitesinin bozulması stres gibi birçok nedenden dolayı yaşlanma ve yıpranma artmıştır.Tıp teknolojisi ilerlemesine rağmen insanın yaşam kalitesinde bir artış olmamıştır. 


İnsanın kendini tanıyarak henüz hastalıklar meydana gelmeden kendine çok iyi bakması en akıllıca davranıştır.Peki yaşlanmanın yavaşlatılması nasıl olur.?Yaşlanma nasıl geciktirilir?Doğal ve uzun yaşamın sırları bizzat doğanın içerisindedir.Burada insanların yapması gereken bir seçim vardır.Bunlardan birincisi normal olanı doğal ve sağlıklı beslenmektir.İkincisi ise sağlıklı yaşam konusunda daha verimli olan beslenme ve yaşama programlarını takip etmektir. 
Yaşlanmayı geciktirmek için günümüzde estetik,kozmetik,yüz germe,botoks ve dolgu operasyonları yapılmaktadır.Yapılan bu iş ve işlemler yaşlanmayı geciktirmemektedir.Bu işlemler yaşlanma üzerine sürülmüş ciladır.Bedeni olduğu kadar ruhu da genç ve diri tutan yaşlanmama süreci en doğru süreçtir. 

Peki yaşlanmayı geciktirmek için ne yapmalıyız?
Doktor kontrolünde bitkisel takviyeler kullanılabilir.B vitamin takviyeleri,folik asit ve C vitaminleri bu konuda uzun ömürü destekleyen takviyelerdir. 
Bitkisel yaşama önem vererek yeşil çay,adaçayı,yüksek dağlarda yetişen kır çayları,tropik çaylar içilmelidir.Yemeklerde zencefil,zerdeçal,dereotu,fesleğen ve biberiye gibi faydalı baharatlar  kullanılmalıdır.Beslenme uzmanları özellikle dağ kekiğinin vücudu genç tuttuğunu söylemektedirler. Daha genç ve yaşlanmadan bir yaşam sürmek istiyorsak vejeteryan şeklinde beslenmeye önem göstermeliyiz.Yeşil bitkilerden zengin beslenmeliyiz.Özellikle kırmızı et vücudun çabuk yaşlanmasına neden olmaktadır.Mümkün olduğunca organik yiyecekler tüketilmelidir.Mevsimine uygun yiyecekler tüketilmelidir. Yemeklerde pişirme şekillerine dikkat edilmelidir.Çok ağır ve vücudu yoran yiyeceklerden uzak durulmalıdır.Yeme içmenin yanında hareketli yaşam tercih edilmelidir.Egzersiz ve spor yaparak vücut dinç ve zinde tutulmalıdır.Spor alışkanlık haline getirilmelidir.Stresten uzak düzenli bir yaşam tercih edilmelidir. İçme suyuna çok dikkat edilmelidir.Moral düzeyi yüksek tutularak psikolojik problemlerden uzaklaştırılmalıdır.Vücut temizliğine dikkat edilerek vücut dinç tutulmalıdır.


Hakkımda Sibel

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply