Tencere Takımı seçmek

Tencere Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde sanayinin gelişmesi ile tencere çeşitliliği artmıştır.Yerli üretimin yanında ithal ürünlerde piyasada yerini almıştır.Hal böyle olunca en iyi tencere takımı nasıl olmalı sorusu bizi meşgul etmeye başlamıştır.Peki tencere takımlarından teflon, döküm, çelik, cam ve porselen türlerinden hangisi en idealidir?Kaliteli tencere takımı nasıl anlaşılır.Tencere takımı nasıl olmalıdır?Hangi tencere takımını almalıyım?Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. 


Teflon Tencere 
Teflon tencere ürünlerinde ürünlerin iç kısmı teflondan yapılmıştır.Dışı ise farklı bir maddeden yapılmıştır.Teflon tencerelerin en cezbedici yanı yapıştırmama özelliğe sahip olmasıdır.Teflon, florun ve etilen maddelerinin karışımı ile elde edilmektedir.Elde edilen madde ısıya çok dayanıklıdır.Paslanmaz ve yapıştırmaz özelliğe sahiptir.Fakat bu tencereler kolayca çizilebilir.Pişirme sırasında teflon tencerelerin içerisinde sivri uçlu karıştırma aletleri kullanılmamalıdır.Temizlik sırasında yumuşak dokulu temizleme ürünleri kullanılmalıdır.Bu tencereler kolayca temizlenebilir.Bunun için içerisinde bir miktar su kaynatılmalıdır.Teflon tencereler sağlık açısından ciddi risk oluşturmaktadır.Çizilen tencereler içerisinde kurşun ve bakır gibi madenler ortaya çıktığından sağlığa zarar vermektedir.Eğer teflon tencere kullanılacak ise bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. 
teflon tencere

Çelik Tencereler 
Çelik tencerelerin en büyük özelliği paslanmaz yapıda olmasıdır.Uzun ömürlü kolay eskimeyen dayanıklı ürünlerdir.Fakat çelik tencerelerin zamanla matlaşma ve kararma özelliği vardır.Çelik nikel ve krom karışımından meydana geldiğinden çok kısa sürede ısınmaktadır.Çelik tencerede yemek pişirirken orta kısmı çabuk ısındığından tencerenin kenar kısımlarına ısıyı eşit dağıtmamaktadır.Çelik tencereler karbonatlı sirkeli su ile doğal bir şekilde temizlenebilir. 
çelik tencere

Döküm Tencereler 
Dökme demirden yapılan bu tencere cinsinde ısı tencerenin her yerine eşit bir şekilde dağılır.Bu tencere türünde pişen yemekler diğer tencere türlerine göre lezzetli olmaktadır.Döküm tencerelerin en büyük dezavantajı ise fiyat bakımından diğer tencere türlerine göre yüksek oluşudur.Döküm tencereler deterjan ile temizlenmemelidir.Deterjan döküm tenceredeki maddelerle tepkimeye girdiğinden zehir oluşturabilir.Bu ise sağlık açısından zararlıdır. Döküm tencereler için doğal temizleyiciler önerilmektedir. 
döküm tencere

Cam Tencereler 
Cam geçmişten günümüze en sağlıklı mutfak malzemesi olarak görülmektedir. Temizliği ise çok kolaydır.Cam tencereler hiçbir şekilde içine konulan sebzeleri etkilememektedir.Tek dezavantajı ise sert zemin veya darbe ile karşılaştığında kırılgan olmasıdır. 
cam tencere

Emaye Tencereler 
Demir pişirme kapları üzerine emaye geçirilerek elde edilmiş tencere türüdür. Cama benzeyen hassas ve kırılgan bir yapıya sahiptir.Isıya çok dayanıklı değildir. Isı karşısında kolayca çatlayabilir.Zaman süreci içerisinde kaplama emaye kaybolduğundan emaye altındaki madenin sağlığa zarar verdiği teyit edilmiştir. Emaye tencereleri kullanırken emayenin yıpranmamasına dikkat edilmelidir.
emaye tencere

Peki Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? 
Tencere alırken şu maddeleri göz önünde bulundurunuz. 


 • Tencerenin dayanıklı olup olmadığına dikkat ediniz. 
 • Kullanıcı deneyimlerinden yararlanınız.Forumları okuyunuz.
 • Isıya dayanıklı olup olmadığına dikkat ediniz. 
 • Kolay yıpranıp yapılmadığını araştırınız. 
 • Tencerenin hangi malzemeden yapıldığını mutlaka sorunuz. 
 • Satıcıdan garanti süresini isteyiniz. 
 • Türk standartları Enstitüsü'nün onay verip vermediğine dikkat ediniz.Özellikle uzak doğudan gelen Çin malları sağlığı ciddi şekilde tehdit etmektedir.Bu konuda yerli ürün kullanmaya özen gösteriniz. 
 • Tencerenin üretim aşamalarını sorgulayınız. 
 • Farklı tüm markaları gezerek en iyisini bulmaya çalışınız. 
 • Sağlık açısından yararlarını ve zararlarını mutlaka sorunuz. 
 • Marka tanınırlığına bilinirliğine dikkat ediniz.
 • Pişirimi stilinize uygun tencere seçiniz.

Hakkımda Sibel

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply