Translate

Karaciğer Sağlığı

Karaciğer Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Karaciğer vücudun önemi toksin atma ve kendini temizleme organları arasında yer alır.Karaciğer iyi çalışmadığında kişinin yaşlanması daha çabuk olur.Birçok hastalığın sebebi olan toksinler vücutta birikmeye başlar.Cilt sağlığı ile karaciğer arasında bir ilişki olduğu da uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Alerji ve cilt problemlerinin giderilmesi için karaciğer sağlığına dikkat edilmelidir.Peki karaciğer sağlığını geliştirmek ve karaciğer sağlığını korumak için neler yapmalıyız? 


Bitkisel takviyeler alabiliriz 
Milk thistle içindeki etken madde olan silimarin ile karaciğere fayda vermektedir. Filantsuni bitkisinin karaciğeri kuvvetlendiren ve karaciğeri temizleyen önemli bir bitkidir.Enginar hapları,soya,hindiba özleri karaciğeri kuvvetlendirmek için kullanılmaktadır.B vitaminleri,arı poleni  ve arı sütü yine kuvvetlendiriciler arasında yer almaktadır.
Bitki çayları içebiliriz 
Karaciğeri kuvvetlendirmek için çay hazırlayabiliriz.Bir su bardak su içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal,yarım çay kaşığı rezene tohumu,çok az kurt pençesi ve bir tutam hindiba atıp karıştırabilirsiniz.Hazırlanan bu suyu günde 2 kez aç karnına tüketebiliriz. 
Baharat seçimine dikkat etmeliyiz 
Zerdeçal,arı poleni,nane ve nöbet şekeri karaciğere fayda vermektedir.Bu baharatların en önemli özelliği karaciğerde biriken toksin maddeleri atmasıdır. Yemeklerde mutlaka bu baharatlar çok az da olsa kullanılmalıyız. 

Beslenmede nelere dikkat etmeliyiz?
Doğru ve sağlıklı beslenme yapıldığında karaciğer sağlığı olumlu etkilenmektedir. Beslenmede kabız yapıcı besinler tüketilmemelidir. Kabızlığa bağlı olarak gelişen kronik kabızlık zararlı toksinlerin karaciğerde birikmesini sağlar.Karaciğeri yormayan besinler tüketilmelidir.Kızartmalar,aşırı yağlı yiyecekler,alkol,antibiyotik veya ilaç tüketimi karaciğeri yormaktadır. Gün içerisinde sıvı almamak sıvı maddeler tüketmemek de karaciğerde toksin birikimi ne neden olmaktadır. 
Araştırmalara göre psikolojik nedenler öfke ve öfke kontrolsüzlüğü ve korku karaciğerin büyümesine ve çalışmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Psikolojik faktörler de göz önünde bulundurularak bulundurarak öfke ile nasıl başa çıkacağınız konusunda araştırmalar yapabilirsiniz.
*Bitkisel takviyeler  bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır.Bitkisel takviyeler hekim kontrolü ve önerisi ile kullanılmalıdır.

Hakkımda sibel özer

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply