İyi Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayaklarımız ömür boyu vücut ağırlığının yükünü  çeken basılan zemine ve giyilen bir çok ayakkabıya uyum sağlamaya çalışan işçilerdir.Uygun ayakkabı seçerek hareket özgürlüğümüze katkıda bulunabiliriz.Peki iyi ayakkabı nasıl seçilir?İyi ayakkabının özellikleri nelerdir?İyi ayakkabı nasıl olur?İyi ayakkabı nasıl anlaşılır?

  • Ayakkabı dış etkilerden ayakları korumalıdır.
  • Ayakkabı ayakları sorunsuz hareket ettirecek kadar esnek olmalıdır.
  • Sert ayakkabı ayak şeklinin bozulmasına neden olacağından sert olmamalıdır.
  • Giyilen ayakkabı ayak terinin buharlaşmasına izin veren cinsten olmalıdır.Teri tahliye edecek maddeden yapılmalıdır.Hava geçirgenliği için sentetik maddeden yapılmış ayakkabılar tercih edilmemelidir.Deri ayakkabılar geçirgen özelliğe sahiptir.
  • Ayakkabı uç kısmı ayak sağlığı açısından geniş olmalıdır.Dar uç kısımlı ayakkabılarda parmak uç kısımları sıkıştığından ayak parmaklarına zarar vermektedir.Hatta şekil bozukluklarına neden olmaktadır.
  • Ayakkabı zemin ve ayak arasında sürtünmeyi kolaylaştırmalıdır.Yerden gelen şok etkileri önleyerek ayağa rahatlık vermelidir.Ortapedik ayakkabılar ayak şekil bozukluklarını zaman sürecinde gidermektedir.
  • Ayakkabıda topuk yüksekliği standartlara uygun olmalıdır.Yetişkinlerde ayakkabı topuk yüksekliği 3,5 santimetredir.
Topuksuz ayakkabılar çok yüksek topuklu ayakkabılar gibi ayak sağlığı için uygun değildir.Sürekli olarak yüksek topuklu ayakkabı giymek bel,diz ve bacak ağrılarına neden olmaktadır.Vücut postür sorunlarını da beraberinde getirmelidir.

Standartlara uygun ayakkabı almanıza rağmen ayakkabınızdan şikayetçiyseniz sebebi ayak yapınız olabilir.

Üç tip ayak şekli vardır.Normal,düz taban ve çukurtaban.Normal ayak tipi olağan olanıdır.Düztabanlık ve çukur tabanlık ise ortapedik rahatsızlıktır.Ayak tipiniz normal değil ise ortapedi doktoruna danışmayı ihmal etmeyiniz.
Hakkımda Sibel

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply