Translate

Evde Bereketi Artırmanın Yolları

Hepimiz evimizin bolluk ve bereket  içinde olmasını isteriz.Peki evdeki bereketi arttırmak için neler yapmalıyız?Dini hükümlerden de yararlanarak konuya ışık tutan bereketi arttıran 10 tane sebep hazırladık.Bu sebepler Kuran ve sünnet ışığında İslam alimlerinin üzerinde birleştiği evde bereketi artıran sebeplerdir...1-Evinizde Kuran okuyun.Kuran okumayı öğrenin.Bilmiyor olabilirsiniz.Evinizi Kuran okumaya müsait duruma getirin.Konu komşuyu toplayarak evinizde kuran okutun.
2-Enam süresi 92.ayette bereketten şu şekilde bahsedilir;“Bir ev, içinde Kur’ân okunması sebebiyle o evde oturanlara genişlik, ferahlık verir.Orada melekler hazır bulunur. Şeytanlar kaçar, evin hayır ve bereketi artar. İçinde Kur’ân okunmayan bir ev ise içindekilere dar gelir.O evde melekler gider, şeytanlar hazır bulunur, evin hayır ve bereketi de o olur.
3-Evinizde namaz kılın.Hadise göre namazları vaktinde kılmak ve kazaya bırakmamak kişiye hayat disiplini kazandırmaktadır.Evde kılınan namaz ise evin bereketini arttırmaktadır.

Biz senden rızık istemiyoruz. Seni biz rızıklandırıyoruz. Sonuç takvanındır! (TÂHÂ suresi 132. ayet)

4-Allah'a tevekkül edin.Şükretmeyi alışkanlık haline getirin.Takvaya razı olun.

  Hadisi şerifte; Eğer siz Allah’a hakkıyla tevekkül etseydiniz, kuşların sabah aç çıkıp akşam tok döndüğü gibi sizi rızklandırırdı! İbni Mace 4164 
5-Evinize girerken besmele ile girip,besmele ile çıkın.


Besmele her hayrın da anahtarı olduğundan; besmele ile hayır kapıları açılıverir. Bunun için bir işe başlamadan, bir şey yiyip içmeden, yerimizden kalkmadan ve yatağımıza yatmadan, kitabımızı açmadan, işimize, okulumuza gitmeden, evimizin, arabamızın kapısını açmadan önce besmele çekmeliyiz. Çünkü herşeyin başı besmeledir. Besmelesiz işin hayrı yoktur. Besmele her hayrın başıdır.
6-Tasarruf edin.Ziyan etmeyin.Sabır ile biriktirin.

" Fakirliğin sebebi  israf etmektir."Çok iyi düşünün.


7-Dürüst çalışın.İşinizde kurnazlık yapmayın.Çalıştığınız paranın hakkını verin.Haydan gelen paranın huya gideceğini ve hazır paranın çabuk biteceğini unutmayın.

8-Helal kazancınızı helal yatırımlar ile değerlendirin.Alın teri olmayan yatırımlar yapmayın.Faiz,kumar ve karaborsadan uzak durun.

9-Tutumlu olun.Atalarımızın "işten değil dişten artar"sözünü unutmayın.

10-Zengin olmak için zekat verin.Zekat ve zenginlik aynı kökenli kelimelerdir.Ne kadar çok zekat ve sadaka verirseniz mevcut malınızı korursunuz.Malınızın ve paranızı arttırmak için zekat ve sadaka verin.Size karşılık beklemeden veren yüce yaratıcıyı aklınıza getirerek zekat ve sadaka verin.Bu madde tecrübeler ile sabittir.Mutlaka deneyin.Hakkımda sibel özer

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply