Translate

Duygusal Açlık

Duygusal Açlık Nedir?

  Duygusal açlık,mide hacminin dolu olmasına rağmen stres üzüntü öfke can sıkıntısı ve yalnızlık gibi nedenlerden dolayı yapay bir açlık hissetme durumudur. Duygusal açlık kilo sorunlarının ana nedenleri arasında gösterilebilir.Ve mutlaka tespit edilmesi gereken bir konudur. 

  Gün içinde yeteri kadar besleniriz.Yemek yediğimiz halde özellikle akşam saatlerinde ve yalnızken bir anda ortaya açlık hissi çıkar.Beynimiz bu durumda mide ile bağlantısını keser daha çok duyguya odaklanır.Gün içinde stres yaşanılmış ise yada yaşamda yoğun bir problem varsa bu boşluğu doldurmak adına sürekli atıştırma yemek yeme eğiliminde oluruz.Atıştırma o anda aç olunması bile fazla yemeye sebep olabilir.Genellikle yedikten sonra pişmanlık duygusu gelişir.Fakat yemek yememeye engel olunamaz. 

  Genel  olarak şikayet edenler şunları söylerler:Tüm gün çalıştım kendime zaman ayıra bildiğim yalnızca bir saatim var akşam o kadar yorgundum  bir paket çikolatayı "farkında olmadan" yemişim.Bu cümlede altı çizilmesi gereken "farkında olmadan yemişim" bölümüdür.Yani gerçekten keyif almadan yenilmiş, önemi olmadan yemiş olmak durumudur.Çikolata stresi ve yorgunluğu bastırmak için tüketilmiştir. 
  Duygusal açlık ile fiziksel açlık ayırt edilmelidir.Duygusal açlık bir anda başlarken fiziksel açlık yavaş yavaş başlayıp kademeli olarak artış göstermektedir. 
Psikolojik problemler olmadan da duygusal açlık oluşabilir.Yoğun iş temposu içinde çalışan insanlar akşam eve geldiklerinde kendilerini  daha rahat  hisset etmek için aşırı yemek yiyebilirler.Bu durum zamanla alışkanlık haline dönüşür. İşin en tehlikeli boyutu ise budur. 
  Peki duygusal açlığı bastırmak için neler yapmalıyım? 
Öncelikle böyle bir probleminiz var ise durumu kabullenerek işe başlamalısınız. Unutmayın aç olan mideniz değil duygularınızdır.Düşünerek hareket edin.Fiziksel açlığınız mı var duygusal açtığınız mı var?Yemeklerinizde öğün dışına çıkmayın. Planlı ve düzenli yemek yiyin.Duygusal açlığın sizi aşırı kilolu yapacağını aklınızdan çıkarmayın.

Hakkımda sibel özer

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply