Translate

portakal reçeli resmi
portakal reçeli nasıl yapılır
Portakallar lezzetli olmaya başladı.Portakal reçeli yapmanın tam zamanı.Portakal reçeli yapımı için yafa portakalı tercih ederseniz reçelin lezzeti ve kıvamı açısından iyi olur.Portakal reçelini kurabiye üzerinde marmelat olarak da kullanabilirsiniz.Portakal kabuklarını değerlendirerek ev ekonomisine  katkıda bulunabilirsiniz tavsiyesi ile tarife başlayalım;

portakal reçeli nasıl yapılır için malzeme listesi
*8-10 tane yafa portakalı
*1,5 kilogram toz şeker
*1 tane limonun suyu
(Eğer portakallarda yeterli olgunluk yok ise portakal ekşi olur.Bu durumda limona gerek yoktur.)
*Tencere seviyesine göre su
portakal reçeli tarifi
Portakal kabuklarının sarı bölümlerini dışa turuncu bölümlerini içe gelecek şekilde iğne yardımı ile ipe dizin.Portakalın önceden güzel kesilmesi gerekiyor dizme işleminin başarılı olması için.İpe dizme işlemi  bitince portakal kabuklarını bol su ile bir tencerede haşlayın.Kaynamaya başlayınca ilave olarak 10 dakika daha kaynatın.Acılığı gitmesi için eski suyunu döküp yeni su ekleyerek 3 kez aynı şekilde kaynatın.Bu nokta çok önemli 3 kez kaynatılmaz ise acı olur.3.kaynama sonunda farklı bir tencere içinde su ve şekeri kaynatın.Kaynama sonunda şerbet kıvam alınca portakal kabuklarını şerbet içine ekleyin.Tekrar orta ateşte şerbet ile birlikte kaynatın.Kaynama sonunda şerbet ile portakal kabuğu özdeş hale gelmelidir.Kaynama sonunda 1 limonun suyunu sıkın.En başta belirttiğimiz gibi portakal tadı ekşi ise limona gerek yok.Olgun ise sıkın.Son 1 kez daha kaynatın.Kaynama sırasında köpükler oluşabilir kevgir yardımı ile köpükleri alın.Pişen reçeli cam kavanoza dökün.Kavanoz içinde reçeli soğutun.Soğuduktan sonra kavanoz kapaklarını kapatın.Portakal reçeli yapılışı sonuna geldik,deneyeceklere şimdiden kolay gelsin.Afiyet Şifa olsun.

*Reçel yanında sunabileceğiniz krep tarifi için BURAYA tıklayabilirsiniz.
*Humus tarifi için BURAYA tıklayabilirsiniz
*Diğer kahvaltı tarifleri için BURAYA tıklayınız.
how to make orange jam
Oranges are becoming delicious. It is the time to make a popcorn biscuit. If you prefer a citric biscuit to make a jelly with citrus fruit, it is good for the flavor and consistency of the jelly. You can also use the jerky as a marmalade on the jerky. You can help the home economy by evaluating the shell shells.
material list for how to make orange jam
* 8-10 ornate oranges
* 1.5 kilograms of sugar
* 1 lemon juice
(If there is not enough maturity in the oranges, the orange becomes sour.
* Water according to pan level
orange berry recipe
The orange part of the orange shells should be inside the orange parts of the orange part of the ipe index with the help of a needle.Portakal must be cut beforehand to be successful in order to be successful in the sorting process.If the orange shells with a lot of water to finish the process of boiling in a tencerederi.Another 10 minutes more boiling.Activation 3 times to boil the same water 3 times to add the new water is added. 3 times to boil the water is not very important 3 times at the end of the boil water and sugar in a different sauce, boil water and sugar at the end of the sherbet consistency, add orange peel into the sherbet. boil it with the mint sherbet. At the end of the mixing process, the orange slat should become identical. At the end of the mixing process, the lemon juice is tightened. As we mentioned at the beginning, if the orange taste is sour, no limon is needed. kevgir yard m with foam after soğutun.soğu alın.piş jam jam jar lids of glass jar dökün.kavanoz kapatın.portakal jam is the end of construction, who will try to get easy gelsin.afiyet already healed.

hakkımda sibel özer

Mutfağımdan gelen mis kokulu yemekleri ve yemek tariflerimi sizlerle paylaşıyorum.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

2 yorum:

  1. Hola Sibel!!! Me ha gustado la receta de mermelada de naranja. Saludos.

    YanıtlaSil