TranslateEvde Tavuk Suyu
Evde Tavuk Suyu Nasıl Hazırlanır
Malzemeler
*Bir bütün tavuk yada tavuğun etsiz bölümleri
*1 tane limon suyu
*(Limon suyu yerine 1/2 çay bardak sirke de kullanılabilir.)
*Tencere büyüklüğüne göre 5 veya 6 su bardak su
*1 tane taze havuç
*1 tane orta boy kereviz
*1 tutam maydanoz
*1/2 çay kaşık karabiber
*1/2 çay kaşık tuz
Evde Tavuk Suyu Nasıl Yapılır
Bütün tavuğu parçalara ayırın.Soğanı dört parçaya bölün.Havuç ve kerevizi de aynı şekilde büyük parçalar halinde doğrayın.Tencere içine tavuk parçalarını koyun.Üzerine sebzeleri ekleyin.Maydanoz ve limon suyunu da tencereye ekleyin.Tencere büyüklüğüne göre içine 6 su bardak su ekleyin.kaynatmaya başlayın.Kaynamaya başlayınca üzerinde köpük oluşacaktır.Bu köpükleri kevgir yardımı ile ara ara alın.Köpük alma işlemi bitince tencere kapağını kapatın.Bu aşamadan sonra ocak ayarını orta ateş ayarına getirin.Tavuk etleri yumuşak hal alınca büyük süzgeç yardımı ile tavuk suyunu temiz kap içine süzün.Tavuk suyu hazır.Tavuk suyunu çorbalarda  ve yemeklerde kullanabilirsiniz.Ayrıca haşlama sonrası kalan etleri de farklı yemeklerde kullanabilirsiniz.

Tavuk Suyu Hakkında Bilgiler
Tavuk Suyu Hazırlamaya En uygun Tavuk Eti Tavuğun Hangi Bölümleridir?
Tavuğun kanat kısımları ve tavuğun boyun kısımları daha lezzetli olduğundan bu bölümlerden hazırlanır ise daha iyi olur.Tarifte verdiğimiz gibi bütün tavuk ile de tavuk suyu hazırlayabilirsiniz.
Tavuk Suyu ile Hangi Çorbalar Yapılır?
Tavuk suyu ile bir çok çorba çeşidi yapmak mümkündür.Erişte çorbası,Şehriyeli tavuk çorbası,Korili tavuk suyu çorbası ve Şehriye Çorbası gibi çorbalar yapılabilir.
Tavuk Suyunda Hangi Vitaminler Var?
Tavuk suyu B vitaminleri açısından zengindir.B3,B6 VE B5 vitaminleri içerir.B vitaminler bağışıklık sistemini koruyarak deri  sağlığına ve saç dökülmelerine iyi gelir.
Tavuk Suyu Nelere İyi Gelir?
Soğuk algınlığı ve gripte önleyici etkiye sahip olan tavuk  suyu B vitaminleri açısından zengindir.B vitamini unutkanlığa iyi gelir.Saç dökülmesini engelleyerek hafızayı güçlendirir.
Tavuk  Suyu Hangi Yemeklerde Kullanılır?
Erişte yemeği,Bal kabağı çorbası,pilav çeşitleri ve bulgur yemeklerinde kullanılabilir.
Tavuk Suyunu Ne Zaman Çeker?
Tavuk suyu kaynama noktasına gelince suyunu çeker.Suyu çekilen tavuk suyuna sıcak su eklenerek su takviyesi yapılabilir.Tencere içine eklenen başlangıçtaki ideal su ölçüsü 6 su bardak sudur.
Tavuk Suyu Kaç Kaloridir?
100 gram (1 kepçe) tavuk suyu 117 kcal kaloridir.Bu ölçüm tavuğun cinsine ,yaşına ve pişirilme şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.
Tavuk suyu kaç günde bozulur?
Tavuk zehirlenmeleri ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.Bu yüzden tavuk suyu ve tavuk yemeklerinde saklama koşullarına çok dikkat ediniz.Tavuk yemeklerinde bozulmayı tespit etmek için koku kontrolü yaparak tespit ediniz.Kesinlikte yemeyiniz.Tavuk suyu ömrü en fazla 2 gündür.İkinci gün sonunda tavuk suyunu tüketmeyiniz
Tavuk Suyu Pilava Ne Zaman Eklenir?
Pilav tereyağı ile  kavrulduktan sonra üzerine tavuk suyu eklenebilir.
Tavuk Suyu Kaç dakikada pişer?
Pişirilen tencere cinsi düdüklü tencere ise önerilen süre daha kısalır.Tavuğun pişme süresi 50 dakika ve 1 saat aralığında değişir.
Tavuk Suyu Nasıl Değerlendirilir?
Tavuk suyu taze olmak şartı ile çorbalarda ve yemeklerde kullanılabilir.Ayrıca ek gıdaya geçmiş bebeklerde mama olarak kullanılabilir.
Tavuk Suyu Nasıl Saklanır?
Haşlanmış tavuk suyu  buzdolabında en fazla 2 gün saklanabilir.Tavuk suyunu saklamak Zehirlenme tehlikesi olduğundan daha uzun süre saklanmamalıdır.
Tavuk Suyu Nasıl Dondurulur?
Öncelik ile dondurulmuş her gıda vücuda zararlıdır.Tavuk suyu gibi saklama süresi çok kısa olan besin dondurulmamalıdır.Önerilen sürede tüketilmelidir.
Tavuk Suyu Kaç Aylık Bebeğe Verilir?
Tavuk suyu besleyici bir besin olduğundan bebeklere yedirilmesinde fayda vardır.Ek gıdaya geçiş 8.ay ve 9.ay sonu olduğundan 9.ayın sonundan itibaren ek gıdaya geçişte sorunu olmayan bebeklere tavuk suyu verilebilir.Alerjik reaksiyonlara karşı alerji testi yapıldıktan sonra tavuk suyu verilmelidir.

Tavuk Suyu Antibiyotik Yerine Kullanılabilir mi?
Tavuk suyu soğuk algınlıkları ve grip rahatsızlıklarını önemli ölçüde bastırır.Fakat antibiyotik yerini tutmaz.Çağın en önemli buluşu olan antibiyotik içeriği tavuk suyundan farklıdır.Antibiyotik kullanımında mutlaka doktorunuza danışınız.
Tavuk Suyu Çorba Soğuk Algınlığı Önler mi?
Soğuk  algınlığı vücuttan çabuk atılabilen rahatsızlıktır.Tavuk suyu çorbası soğuk algınlığını önleyen bir besindir.Soğuk algınlığını yenmenin diğer yolu ise 
bitki çayları içmektir.
Tavuk Suyu ile Makarna Yapılır mı?
Makarna daha çok peynir ve soslar ile zenginleştirerek yapılan yemektir.Tavuk suyu salçalı soslara eklenerek tavuk sulu soslar elde edip makarna içine eklenebilir.Farklı lezzet arayanlar için alternatiftir.
Rüyada Tavuk Suyu Görmek Ne Demektir?
Rüya bilimcilere göre tavuk suyunu rüyada görmek rüyada elma görmek gibi  günlük hayatta helal yol ile çok çalışarak elde edilen kazanca yorumlanmaktadır.Tavuk suyu bereket anlamına gelmektedir.
Tavuk Suyu Kilo Yapar mı?
B vitamini zengini olan tavuk suyu kilo yapmaz.B vitaminleri suda çözünen vitaminler olduğundan idrar ile rahatlıkla vücuttan dışarı atılabilir.Sağlıklı kalmak için bol miktarda B vitamini tüketiniz.
Tavuk Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?
Tavuk suyu lekesi kalıcı leke değildir.Farklı leke çıkarma yöntemleri ile denenerek rahatlıkla çıkarılabilir.Sabunlu su ile yıkanıp silinerek leke çıkarılır.
Tavuk Suyu Mideye İyi  Gelir mi?
Midede ciddi sorun yoksa (ülser vs.) tavuk suyu mideye iyi gelir.Mide yanmalarını azda olsa bastırır.Fakat problemi kökten çözmez.Mide yanmaları için bitki çayları tüketilmelidir.
Tavuk Suyu İle Sebze Çorbası Nasıl Yapılır?
Arzu edilen sebzeler küçük parçalar halinde doğranır.Çok az sıvı yağı ile pişirilir.Pişen sebzeler tavuk suyuna eklenir.
Tavuk Suyu Çorbası Terbiyeli Nasıl Yapılır?
Yoğurt,un ve yumurta sarısı porselen tabak içinde çırpılarak terbiye edilir.Terbiye tavuk suyuna alıştırılarak eklenir.


Hakkımda sibel özer

Mutfağımda pişirdiğim mis kokulu yemekleri sizlerle paylaşıyorum.Yemek yapmak,yemek tarifleri yazmak ve yemek fotoğrafları çekmek en büyük hobim.Faydalı olmak en büyük dileğimdir.
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Leave a Reply